Recykling musi nam wejść w nawyk!

Data opublikowania: 18 marca 2021
Wykres w kształcie koła, pokazujący, jak segregować śmieci
Wykres w kształcie koła, pokazujący, jak segregować śmieci

Czy pamiętacie, że z domowych odpadków sami możecie zrobić doskonałej jakości ziemię kwiatową, z posegregowanych przez Was plastikowych butelek powstanie polarowa odzież, a z niepotrzebnych tkanin nawet meble ogrodowe? To wszystko możliwe, dzięki recyklingowi, czyli ponownemu, często nowatorskiemu, użyciu odpadów. Dziś, 18 marca, po raz trzeci przypada jego globalne święto.

Segregować śmieci musimy dziś wszyscy, wymaga tego nowe przepisy środowiskowe, dzięki którym w większości instytucji publicznych oraz w przydomowych śmietnikach stanęły pojemniki do segregacji śmieci. Nie bez powodu. Recykling oraz obejmująca go gospodarka obiegu zamkniętego, m.in. obok dbania o jakość powietrza, zachowania bioróżnorodności oraz naturalnych zasobów jest jednym z najważniejszych filarów biogospodarki – zjawiska, które w coraz większym stopniu staje się częścią naszej rzeczywistości. Wymaga tego jednak nie tylko nasz rozsądek, ale i nowe przepisy unijne, zgromadzone w ramach Zielonego Ładu, przyjęta przez polski rząd Mapa drogowa GOZ, zaś bardziej lokalnie – zapisy nowej Regionalnej Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+, gdzie jest ona po raz pierwszy wymieniana w treści jednego z jej celów.

Podnoszenie świadomości w zakresie recyklingu, zwłaszcza jako nowego źródła surowców, było jednym z zadań projektu  RDI2CluB. W naszym regionie, w ramach działań projektowych w przystępny sposób z powodzeniem uczono podstawowych zasad recyklingu różne grupy wiekowe: osoby starsze m.in.  podczas  I Międzynarodowych Targów Seniora, najmłodszych w trakcie  lekcji ekologiczno-patriotycznych dla świętokrzyskich uczniów oraz konkursu na miniprojekt edukacyjny, realizowany przy współpracy z ŚCDN, w który zaangażowano także ich nauczycieli. Aby wspierać promocję recyklingu nawiązano także współpracę z Fundacją Vive Serce Dzieciom oraz Zespołem Szkół Plastycznych im. J. Szermentowskiego w ramach konkursu dla szkół „Recycling na miarę”. Szczególnie udana okazała się praca ze świętokrzyską młodzieżą z Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, która zaowocowała własnych, ekologicznym projektem młodych pod nazwą SmogOut. 

Aby potencjał projektu nie odszedł w zapomnienie, w ramach jego trwałości zaplanowano m.in. kontynuację zajęć ekologiczno-patriotycznych dla świętokrzyskich uczniów, które realizowane będą w bieżącym i przyszłym roku szkolnym dla zainteresowanych świętokrzyskich szkół, zgodnie z obowiązującymi zaleceniami Ministra Zdrowia. Przy okazji dzisiejszego wyjątkowego święta recyklingu, zapraszamy zainteresowanie placówki do kontaktu z Oddziałem Promocji i Współpracy z Zagranica Gabinetu Marszałka Województwa UMWŚ pod numerem telefonu: 41 342 10 04 oraz 41 342 11 90.

Ciekawe przykłady recyklingu znaleźć można także w wydanym w ramach projektu RDI2CluB, anglojęzycznego katalogu „25 przykładów innowacji w biogospodarce w regionie Morza Bałtyckiego” (ang.”25 Cases for Bioeconomy Innovation around the Baltic Sea Region”), który znaleźć można m.in. na świętokrzyskiej naszej stronie  w zakładce "Do pobrania". Zapraszamy do interesującej lektury!

Segregujmy – dla siebie, środowiska, i naszej gospodarki! Jeśli chcecie sprawdzić, czy robicie to poprawnie, zamieszczamy odnośnik do ściągawki z segregacji, przygotowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska: https://naszesmieci.mos.gov.pl/jak-segregowac