Aktualności

Dziś możesz jechać przez miasto bez biletu

Data opublikowania: 22 września 2023
Dziś możesz jechać przez miasto bez biletu
Dziś możesz jechać przez miasto bez biletu

Dziś przypada Międzynarodowy Dzień bez Samochodu. Od blisko 20 lat akcja zachęca mieszkańców miast do korzystania z komunikacji miejskiej lub roweru zamiast samochodu, min. poprzez oferowanie darmowego transportu publicznego. Cel od początku jest ten sam – tam, gdzie zwykle bywa tłoczno i duszno od spalin, może być cicho i spokojniej. Sprawdź, jak w tym roku  Twoje miasto lub gmina uczestniczy w projekcie na http://www.mobilityweek.eu/participants/

Uczniowie z Wachocka z wizyta na lekcji ekologii i patriotyzmu
Uczniowie z Wachocka z wizyta na lekcji ekologii i patriotyzmu

W dniu 24.03.2023 r. z uczniami klasy trzeciej i ósmej z Zespołu Placówek Oświatowych im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Wąchocku, spotkali się przedstawiciele urzędu marszałkowskiego na czele z marszałkiem Andrzejem Bętkowskim. Młodzi mieszkańcy regionu poznali odpowiedzi na pytania: co oznacza być patriotą? Jak chronić dziedzictwo historyczne i przyrodnicze naszego regionu? Czy patriotyzm wyraża się także w trosce o przyrodę?

II edycja konferencji pn.: „Razem tworzyMY Ekoświętokrzyskie"
II edycja konferencji pn.: „Razem tworzyMY Ekoświętokrzyskie"

Dnia 9 marca 2023 r., podczas XXIII Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH, odbędzie się II edycja konferencji pn.: „Razem tworzyMY Ekoświętokrzyskie". Motywem przewodnim tego wydarzenia jest gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ), w tym zagadnienia dotyczące innowacji, finansowania, jak również prawa.

Lekcja ekologii i patriotyzmu dla uczniów

Data opublikowania: 2 stycznia 2023
uczniowie na spotkaniu
uczniowie na spotkaniu

Co oznacza być patriotą? Jak chronić dziedzictwo historyczne i przyrodnicze naszego regionu? Czy dbając o przyrodę jesteśmy patriotami? Odpowiedzi na te pytania młodzi mieszkańcy regionu mogli poznać 9 grudnia 2022 r.  podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim, gdzie o szanowaniu naszego dziedzictwa narodowego, historycznego i przyrodniczego opowiedzieli marszałek Andrzej Bętkowski oraz Renata Bilska Z-ca dyrektora Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych - wraz z pracownikami urzędu. 

Wręczenie nagród laureatom konkursu

Data opublikowania: 2 stycznia 2023
laureaci konkursu wraz z komisją
laureaci konkursu wraz z komisją

Trwający od połowy października 2022 r. konkurs fotograficzny ŚWIĘTOKRZYSKIE-NATURAlnie został podsumowany i oficjalnie zakończony podczas spotkania z laureatami konkursu, które odbyło się w dniu 06.12. w siedzibie urzędu marszałkowskiego.

zwycięskie zdjęcie w kategorii do 18 lat
zwycięskie zdjęcie w kategorii do 18 lat

Do konkursu zgłoszono łącznie, w dwóch kategoriach wiekowych, 268 zdjęć nadesłanych przez 108 uczestników – nie tylko mieszkańców województwa świętokrzyskiego - fotografów amatorów.

Komisja konkursowa, podczas oceny prac brała pod uwagę zgodność zgłoszenia z regulaminem konkursu, spełnienie założeń tematycznych konkursu, jakość walorów tematycznych i artystycznych, a także oryginalność, pomysł i wrażenie artystyczne. Punktowana była również jakość zdjęcia umożliwiająca wykorzystanie go w materiałach drukowanych  i elektronicznych. 

obrady komisji konkursowej
obrady komisji konkursowej

W dniu 22 listopada br. odbyło się posiedzenie komisji konkursowej, celem wyłonienia zwycięskich zdjęć w konkursie fotograficznym „ŚWIĘTOKRZYSKIE-NATURAlnie”. Główną ideą konkursu było ukazanie Regionu Świętokrzyskiego jako miejsca bogatego w ciekawe przyrodniczo miejsca, nieskażone działalnością człowieka. Zgłoszenia wpłynęły w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii do 18 roku życia zgłosiły się 84 osoby przesyłając łącznie 209 zdjęć; natomiast w kategorii powyżej 18 roku życia zgłosiły się 24 osoby przesyłając łącznie 59 zdjęć. W sumie do konkursu zgłoszono 268 zdjęć, nadesłanych przez 108 uczestników – nie tylko mieszkańców województwa świętokrzyskiego, fotografów amatorów.

Konkurs fotograficzny "ŚWIĘTOKRZYSKIE-NATURAlnie"

Data opublikowania: 13 października 2022
grafika promująca konkurs
grafika promująca konkurs

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Województwa Świętokrzyskiego oraz osoby z całej Polski do udziału w konkursie fotograficznym pn.  „ŚWIĘTOKRZYSKIE - NATURAlnie”.

15 lipca - Dzień bez Telefonu!

Data opublikowania: 15 lipca 2022
przekreślony telefon na czerwonym tle
przekreślony telefon na czerwonym tle

15 LIPCA – DZIEŃ BEZ TELEFONU KOMÓRKOWEGO. To nieoficjalne święto ma zwrócić uwagę na inne aspekty użytkowania „komórki” poza dzwonieniem, smsowaniem, robieniem zdjęć czy korzystaniem z aplikacji. I wcale nie chodzi tu o wyjście z domu bez telefonu – ale raczej przyjrzenie się problemowi uzależnienia młodzieży tzw. fonoholizm, czy też kwestii wydobycia surowców mineralnych tworzących telefony komórkowe w Afryce, przez tzw. współczesnych niewolników. Problemem staje się także utylizacja sprzętu elektronicznego.