Dziś światowe święto naszej planety!

Data opublikowania: 22 kwietnia 2021
Zdjęcie planety Ziemi z zielona roślinką, tło czarne
Zdjęcie planety Ziemi z zielona roślinką, tło czarne
O Światowym Dniu Ziemi opisaliśmy już niejednokrotnie. To nie tyle wydarzenie samo w sobie, co okazja do przypominania o kondycji planety i organizowania społecznych akcji promujących dbanie o środowisko. Nie tylko dziś, ale każdego dnia. 

W tym roku hasło święta Ziemi szczególnie skłania jednak do refleksji, brzmi ono bowiem "Przywróć naszą Ziemię". To apel do każdego z nas, aby zdać sobie sprawę z powagi problemu, jakim jest doprowadzenie planety na skraj katastrofy ekologicznej. Ponieważ pandemia nadal uniemożliwia nam organizację i udział w masowych akcjach, oprócz małych gestów dla Ziemi – podniesienia papierka, odmówienia plastikowej torby w sklepie, jazdy rowerem do pracy, postawmy na edukację. To doskonały czas , aby poszerzyć swoją wiedzę i poszukać inspiracji na przyszłe działania. Ziemia też to doceni.

Pogłębianie wiedzy można połączyć np. z ciekawymi warsztatami. Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje bezpłatne wykłady i webinaria w ramach cyklu "Lekcje z klimatem", gdzie o globalnym ociepleniu, ale też zero waste w kuchni i modzie mówią naukowcy i znane, medialne osobowości . W podobnym duchu Centrum Edukacji Obywatelskiej organizuje zdalny Klimatyczny Dzień Ziemi 2021, gdzie możemy tam np. nauczyć się tworzenia użytecznych przedmiotów ze starych materiałów (obowiązuje rejestracja na poszczególne warsztaty). Równie ciekawe zajęcia oferuje firma Abrys w ramach bezpłatnego Ekologicznego Festiwalu Online EKOfeston. Szereg ciekawym wykładów i też listę lokalnych, międzynarodowych wydarzeń o tej tematyce znaleźć można na oficjalnej stronie Earthday.org.

Z kolei z apelem do naszym sumień zwraca się WWF, przywołując katastrofalne skutki nadmiary plastiku w środowisku. Tak więc poczytajmy, posłuchajmy, uczmy się i starajmy się jak najmniej codziennie szkodzić planecie. Bo drugiej nie ma  i nie będzie.

A ku refleksji - video Greenpeace: