Za nami Świętokrzyski Festiwal Nauki!

Data opublikowania: 21 października 2021
młodzież ogląda biomasę
młodzież ogląda biomasę

W dniach 9-11 października br. w innowacyjnym budynku ENERGIS będącym siedzibą Wydziału Inżynierii  Środowiska, Geomatyki i Energetyki PŚk odbywały się warsztaty pt. Biomasa – Czysta Energia Bilansująca CO2, prowadzone przez pracowników ww. Wydziału, którym towarzyszyło stoisko urzędu.

Pracownicy Departamentu Środowiska i Gospodarki Odpadami w ramach kampanii „Nie rób świata na szaro” przeprowadzili działania edukacyjne w zakresie ochrony powietrza, propagując dobre praktyki walki ze smogiem. Mieszkańcy naszego województwa mogli dowiedzieć się o obowiązującej uchwale antysmogowej, czym jest smog i jak powstaje, dlaczego trzeba wymieniać „kopciuchy” i jakie korzyści płyną ze stosowania ekologicznego ogrzewania. Każdy przybyły mieszkaniec został poinformowany o dostępnych programach dofinansowania wymiany źródeł ciepła. Zaprezentowany został również kalkulator emisyjności, który pokazał jak zmiana pieca korzystnie wpływa na środowisko. Wszyscy zainteresowani otrzymali roślinę oczyszczającą powietrze.  

Młodsi uczestnicy wydarzenia chętnie brali udział w ekoquizach, wykazując się dużym zaangażowaniem w troskę o środowisko i wiedzą w zakresie zagadnień ekologicznych. Miłą ciekawostką dla wszystkich uczestników okazał się ... biodegradowalny jadalny talerz z otrąb pszennych, który stanowi świetną alternatywę dla jednorazowych talerzy plastikowych. Pracownicy Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych zaprezentowali także produkty zakończonego już projektu RDI2CluB, w tym m.in. Katalog 25 najlepszych przykładów na innowacyjność w biogospodarce w Regionie Morza Bałtyckiego, gdzie dużo miejsca poświęcono Gospodarstwu Nasienno-Szkółkarskiemu Nadleśnictwa Daleszyce w Sukowie-Papierni, które na to wydarzenie przeznaczyło dla uczestników sadzonki dębu ze swojej szkółki.

Przedstawiciele Departamentu Inwestycji i Rozwoju zaprezentowali projekt RESINDUSTRY, który promuje „zieloną energię” w przemyśle. To projekt międzynarodowy, który skupia partnerów z 7 krajów: Czech, Finlandii, Hiszpanii, Estonii, Polski, Austrii i Malty. Politechnika Świętokrzyska jest interesariuszem projektu podnoszącym jego rangę dzięki takim innowacyjnym rozwiązaniom jak budynki ENERGIS i CENWIS.

Festiwal to wielka szkoła myślenia, zaufania do wiedzy i budowania autorytetu wiedzy. Wydarzenie ma bogatą tradycję w naszym regionie. Przed kilku laty, w ówczesnym Kieleckim Festiwalu Nauki, brały udział tysiące uczestników, a wydarzenie było świetną okazją do popularyzacji nauki. Od kilku lat nie było ono organizowane, jednak cały czas planowano powrót do tej formuły. Już w ubiegłym roku gotowy był program festiwalu, ale przeszkodziła pandemia koronawirusa. W tym roku to się udało, a organizatorzy – Politechnika Świętokrzyska i Uniwersytet Jana Kochanowskiego zapewnili pasjonatom nauki ponad 700 godzin atrakcji. ŚFN organizowany jest w ramach programu pn. Społeczna Odpowiedzialność Nauki, ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.

 

 

 

Galeria zdjęć

goście odwiedzający stoisko urzędu
mali uczestnicy rozwiązują krzyżówkę ekologiczną
chłopiec trzyma sadzonkę dębu w ręce
uczestnicy Festiwalu przy stoisku urzędu
dorośli uczestnicy z sadzonką dębu na tle biomasy
młodzież przy stoisku
wolontariusze Festiwalu z talerzami biodegradowalnymi
dzieci aktywnie rozwiązują zadania przy stoisku