Razem tworzymy EkoŚwiętokrzyskie – o ekologicznych wyzwaniach na konferencji podczas Targów Ekotech

Data opublikowania: 28 lutego 2022
Zwiedzający na stoisku
Zwiedzający na stoisku

O ekologicznych wyzwaniach, zminimalizowaniu negatywnych zjawisk klimatycznych, wspólnych działaniach samorządów i przedsiębiorców rozmawiano na konferencji „Razem Tworzymy EkoŚwiętokrzyskie” organizowanej przez Departament Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach podczas targów Ekotech.

– Program konferencji nie nawiązuje do Europejskiego Zielonego Ładu i zadań takich jak: zapewnienie dostępu do czystej energii, wody, powietrza, energooszczędnego budownictwa, gospodarki odpadami o obiegu zamkniętym. Dziś podzielimy się z Wami dobrymi praktykami w dziedzinie szeroko pojętej ochrony środowiska – mówił marszałek Andrzej Bętkowski.

– Trzeba dużego wysiłku i działań, żeby pokazać Polsce i Europie, że życie nasze zależy od czystego środowiska. Dziękuję za wysiłek wszystkim, którzy się do tego przyczyniają. Spotkanie ukierunkuje nasze działania, które są bardzo wymagające. Unia i nasz kraj stawia na to, aby środowisko było coraz zdrowsze i lepsze- dodał członek Zarządu Marek Jońca.

Konferencja organizowana podczas XXII Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH omówiła zagadnienia związane z wdrażaniem obecnej unijnej polityki Europejskiego Zielonego Ładu w celu dążenia do osiągnięcia zeroemisyjnej gospodarki. Zaprezentowano dobre praktyki, ale również pomysły i gotowe przykłady działań minimalizujących oddziaływanie negatywnych zmian klimatu, szczególnie w zakresie ochrony powietrza.

Tomasz Hałatkiewicz – dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych mówił o edukacji przyrodniczej, Wojciech Sołtysiak – kierownik Projektu Life z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych nakreślił działania przyrodnicze w ramach projektu Life, Magdalena Pokora – kierownik Oddziału Ochrony Środowiska, Departamentu Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego zaprezentowała „Nie rób świata na szaro – mitygacja i adaptacja w trosce o czyste powietrze”. „Program regionalny na lata 2021-2027 Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego, obszar wsparcia: środowisko” zaprezentował Jacek Sułek – dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Pełna lista panelistów na konferencji

Poruszone zostały również kwestie związane z gospodarką opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, ze stosowaniem zielonych zamówień publicznych w kontekście GOZ. W ramach prezentacji omówiona była także tematyka związana z wydawaniem decyzji administracyjnych w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu.

Uzupełnieniem wydarzenia była prezentacja produktów projektu RDI2CluB, w tym przede wszystkim Katalogu 25 najlepszych praktyk na innowacyjność biogospodarki w Regonie Morza Bałtyckiego. Jako ciekawostkę zaprezentowano jadalne talerze biodegradowalne, z otrąb pszennych, które stanowią alternatywę dla jednorazowych talerzy plastikowych.

Wg organizatorów Targi EKOTECH i towarzyszące im Targi ENEX przez 2 dni odwiedziło ok. 7000 zwiedzających.

Galeria zdjęć

uczestnicy stoiska
uczestnicy konferencji
uczestnicy konferencji 2
świętokrzyski klaster wodorowy
budownictwo energooszczędne
projekt life delta
etykiety ekologiczne
ochrona środowiska
prezentacja klastra odpadami
prezentacja parków
Dyrektor Departamentu Środowiska i Gospodarki Odpadami
Dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju
Marszałkowie na stoisku