15 lipca - Dzień bez Telefonu!

Data opublikowania: 15 lipca 2022
przekreślony telefon na czerwonym tle
przekreślony telefon na czerwonym tle

15 LIPCA – DZIEŃ BEZ TELEFONU KOMÓRKOWEGO. To nieoficjalne święto ma zwrócić uwagę na inne aspekty użytkowania „komórki” poza dzwonieniem, smsowaniem, robieniem zdjęć czy korzystaniem z aplikacji. I wcale nie chodzi tu o wyjście z domu bez telefonu – ale raczej przyjrzenie się problemowi uzależnienia młodzieży tzw. fonoholizm, czy też kwestii wydobycia surowców mineralnych tworzących telefony komórkowe w Afryce, przez tzw. współczesnych niewolników. Problemem staje się także utylizacja sprzętu elektronicznego.

Posiadanie telefonu komórkowego to niewątpliwie mnóstwo korzyści, wielkim jego atutem jest ciągła łączność „ze światem”, a to ważne, gdy trzeba np. wezwać pomoc medyczną. Jednak przychodzi nam, jako społeczeństwu, zmierzyć się ze zjawiskiem uzależnienia od telefonu i Internetu, które dotyka już coraz młodsze dzieci. Siecioholizm, cyberzależność, uzależnienie od Internetu – te wszystkie synonimy wskazują na jeden problem jakim jest utrata kontroli nad korzystaniem z tego narzędzia. Trudno wskazać moment, w którym problem się zaczyna, ale należy zwrócić uwagę na wszelkie niepokojące symptomy u dzieci lub innych członków rodziny. Realizacja każdej czynności ze smartfonem w ręku, korzystanie z urządzeń w miejscach i sytuacjach, w których nie powinno się tego robić (np. prowadzenie samochodu, przechodzenie przez jezdnię), ciągła gotowość na odpisanie na e-mail, sms, wyraźna niezgoda i niezadowolenie z powodu ograniczenia możliwości korzystania z telefonu, wycofanie się z dotychczasowych relacji z innymi i zamknięcie się w świecie wirtualnym – to tylko kilka z symptomów mogących świadczyć o tym, że bliska osoba zmaga się z tzw. fonoholizmem. Leczenie uzależnienia należy pozostawić specjalistom, a we własnym zakresie można zastosować ... aplikację, dzięki której ograniczamy czas korzystania z telefonu... 😉

Z dobrodziejstwem posiadania telefonu wiąże się też kwestia jego produkcji. Razem z trzymanym w ręku telefonem, trzymamy również złoto, srebro, platynę, miedź i ok. 30 innych metali. Wszystkie te surowce mineralne wydobywane są w kopalniach m.in. w krajach Afryki. Wiele źródeł podaje, że warunki pracy w takich kopalniach są bardzo trudne, kopalnie często znajdują się w rękach rebeliantów, którzy traktują pracowników jak współczesnych niewolników. Większość z nich nie może nawet pomyśleć o posiadaniu choćby jednego smartfona na własność.  

Dlatego właśnie, ale też w trosce o środowisko, nie powinnyśmy zbyt często wymieniać telefonów komórkowych. Z roku na rok rośnie liczba „starych” aparatów, które są elektroodpadami. O ich utylizację w domowym gospodarstwie zdecydowanie trudniej. Powinny one trafić do punktów odbioru elektrośmieci, a nie na nielegalne elektro-złomowiska, negatywnie wpływając na środowisko i zdrowie ludzi.   

W tym dniu warto przejrzeć szuflady w poszukiwaniu niepotrzebnych i zepsutych aparatów telefonicznych, a następnie oddać je firmie zajmującej się naprawą bądź wykorzystaniem części do naprawy innych telefonów. Warto jednak czasem odłożyć telefon na bok i po prostu cieszyć się chwilą... 😊

Źródła:

https://portal.librus.pl/szkola/artykuly/fonoholizm-naduzywanie-smartfonow-przez-dzieci-najwazniejsze-symptomy

https://www.ekokalendarz.pl/dzien-bez-telefonu-komorkowego/

https://youtu.be/OINa46HeWg8

Załączone pliki: