Precz z foliówkami!

Data opublikowania: 26 stycznia 2024
Precz z foliówkami!
Precz z foliówkami!

Podczas zimowych roztopów, znikający śnieg bezlitośnie uwalnia nasze ekologiczne przewinienia, a wśród nich to najgorsze - plastikowe śmieci, a zwłaszcza fruwające na wietrze torby foliowe. 23 stycznia obchodziliśmy Dzień bez Opakowań Foliowych, a my przypominamy o możliwych dla nich alternatywach, nie szkodzących środowisku.

Wydawałoby się, że zima to dla przyrody czas regeneracji i odpoczynku, jednak my, ludzie, swoją działalnością przyczyniliśmy się do tego, że to najgorszy okres dla środowiska. Z większości kominów unoszą się kłęby ciemnego dymu, a zieleni, która mogłaby dostarczyć nieco czystego tlenu przecież brak. Z topniejącym śniegiem do wód gruntowych dostają się szkodliwe domieszki soli, węglowego  (lub jeszcze gorszego, śmieciowego) popiołu, a trawniki i chodniki pokrywają niezliczone śmieci.

Systemowe zmiany wymagają oczywiście czasu, ale i zbiorowych działań oddolnych. Ortalionowa lub płócienna siatka w torebce czy kieszeni to często już naturalny odruch, bo przy kasach wiszą głównie wielorazowe torby płatne. Ale zrywek nie udało się aż tak ograniczyć dodatkową opłatą recyklingową za opakowania foliowe, wprowadzoną na terenie UE - bardzo lekkie torby o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów (tzw. zrywki), zostały z przy stoiskach, zwłaszcza tych z towarami sprzedawanymi luzem, ze względów higienicznych. 

Choć popularna foliówka ma „krótki żywot”, używa się jej z reguły 20-25 minut, to może rozkładać się nawet setki lat, podobnie jak papierki po batonach i inne drobne plastikowe śmieci. Na szczęście istnieją sposoby na walkę z nimi  - siateczka wielorazowa do ważenia produktów, najlepiej z maminej firanki, torba wielorazowa, którą można zrobić nawet ze starej bluzy, a przede wszystkim wszelkie plastikowe opakowania wędrujące do kieszeni, a następnie kosza i sekcji z plastikiem. Plastik da się ograniczyć, walczmy z nim nie tylko od święta! 

Szereg ciekawych alternatyw dla plastiku znaleźć można rokrocznie m.in. na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (https://www.gov.pl/web/gdos/dzien-bez-opakowan-foliowych2 ,  https://www.gov.pl/web/gdos/zycie-bez-plastiku )

 

Załączone pliki: