Chcesz uczcić Dzień Ziemi 2024? Zwalczaj plastik!

Data opublikowania: 22 kwietnia 2024
plakat Światowego Dnia Ziemi
plakat Światowego Dnia Ziemi

Dziś Dzień Ziemi. W tym roku jego hasło brzmi "Planeta kontra Plastiki (tworzywa sztuczne)". O tym problemie piszemy regularnie, a metody walki z nim, zarówno systemowe, jak i indywidualne, prowadzą do jednego celu - ograniczania.

Dziś już nie tyle zachęcamy innych, co po prostu walczymy z plastikiem, ponieważ nie mamy innego wyjścia. W Polsce 1 stycznia 2024 roku weszły w życie przepisy trzech rozporządzeń, związane z wdrażaniem przepisów unijnych, dotyczących ograniczenia stosowania jednorazowego plastiku i wycofania niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży (dyrektywa Single Use Plastic - SUP). Od 1 stycznia 2024 r. przedsiębiorcy muszą pobierać opłatę od klienta, kupującego produkty do pakowania plastiku lub pakujący napoje bądź żywność na wynos – odpowiednio 20 gr w przypadku kubków na napoje oraz 25 gr za inny rodzaj opakowania. W szerszym kontekście, miało to tez zachęcać samych sprzedawców do szukania alternatyw dla plastiku, ale tych nadal nie widać i kreatywne, antyplastikowe rozwiązania to wciąż głównie inicjatywa konsumenta.

Póki co, na stronie internetowej światowego Dnia Ziemi (Earthday.org), można podpisać petycję petycję EDO, dotyczącą Światowego Traktatu Tworzyw Sztucznych, podjąć wyzwanie #PlasticDetox czy zagrać w szereg edukacyjnych quizzów czy zarejestrować własne wydarzenie, aby zwiększyć jego zasięgi oraz dorzucić swoją „cegiełkę” do popularności tej inicjatywy.

Gorąco zachęcamy też do zajrzenia do krótkiego anglojęzycznego poradniku pdf , gdzie znajdziemy także szereg prostych wskazówek, pomagających w walce z tworzywami sztucznymi na co dzień, m.in. odrzucenia szybkiej, jednorazowej mody, ograniczanie plastiku w codziennym życiu (własna torba na zakupy, bidon na napoje, kawa w swoim kubku termicznym, lunch z domu w śniadaniówce, ubrania z naturalnych tkanin itd.).

Nie wierzysz w małe kroki? Zagraj w jeden z antyplastikowych quizów EarthDay.org i zobacz, do czego doprowadza to naszą biedna Planetę…