W Wielkanoc też bądźmy "bio"

Data opublikowania: 9 kwietnia 2020
kolorowe jajka w tekturowym opakowaniu
kolorowe jajka w tekturowym opakowaniu

Przed nami Wielkanoc. Na pewno inna, niż dotychczasowe, i  zapewne nie  w tak dużym, tradycyjnym, rodzinnym gronie. Nie znaczy to jednak , że nie może być spędzona w miły sposób i pozostać eko. A jak? Sprawdźcie nasze tricki... I błagamy! Nie kupujcie niepotrzebnie. Nie stójcie w kolejkach i nie marnujcie jedzenia po świętach.

Jak sprawić, żeby Wielkanoc była bardziej eko?

 1. Do świątecznych porządków użyj domowych środków, zrobionych z wody, sody, octu, soku z cytryny i olejków eterycznych (podpowiedzi i receptury: tutaj i tutaj).
 2. Staraj się wykorzystywać produkty naturalne i lokalne – te, które znajdziesz w pobliskim sklepiku. To dobre dla środowiska i biogospodarki naszego regionu:).
 3. Posiej na parapecie rzeżuchę , będzie świątecznie i zdrowo.
 4. Zrób samodzielnie baranka wielkanocnego z masy solnej (np. z resztki mąki i ciasta ze świątecznych wypieków). Możesz też upiec go z ciasta drożdżowego i potem skonsumować.
 5. Jeśli masz możliwość, kupuj ekologiczne jajka i ufarbuj je naturalnymi barwnikami (podpowiedzi).
 6. Ozdoby zróbcie sami ze starych gazety, wstążek, guzików, sznurka, guzików. Nawet ozdobny koszyczek wielkanocny można zrobić z plastikowej butelki (instrukcja dostępna na Youtube). To hit i może posłużyć na kilka lat.
 7. Przy pieczeniu i gotowaniu pamiętaj o oszczędzaniu wody i energii. Użyj pokrywek – dania szybciej się ugotują i nie otwieraj za często piekarnika. Jeśli masz kuchenkę elektryczną lub indukcyjną wyłączaj palnik na kilka minut przed zakończeniem czasu gotowania - potrawy i tak na nim "dojdą".
 8. Samodzielnie przygotuj słodkości dla dzieci. Nie kupuj czekoladopodobnych jajek i zajączków, upieczcie je lub zróbcie z rozpuszczonej czekolady.
 9. Przygotujcie tyle jedzenia, aby jak najmniej się zmarnowało. To co zostanie zamroź  lub przerób.
 10. Śmieci pozostałe po świętach posegreguj i wyrzuć do odpowiednich pojemników do recyklingu.
 11. A rodzicom w domowej izolacji podsuwamy ciekawe, wielkanocne zabawy plastyczne:

www.ekokalendarz.pl/wielkanoc-materialy-edukacyjne/

www.planergia.pl/post/5-pomyslow-na-eko-wielkanoc-897

 zdjęcie: Pixabay