Wszystkiego najlepszego, Ziemio

Data opublikowania: 22 kwietnia 2020
Wszystkiego najlepszego, Ziemio
Wszystkiego najlepszego, Ziemio

Dziś przypada Światowy Dzień Ziemi i to jubileuszowy, bo obchodzony już po raz 50. W tym roku pod hasłem "Działanie na rzecz klimatu" promuje odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną. Jak najlepiej uczcić naszą planetę, gdy szyki miesza koronawirus? Refleksją i zbiorowym rachunkiem sumienia. Jej kondycja nie jest najlepsza i winę za to ponosimy głównie my sami. Ale pamiętajmy, na zmiany nigdy nie jest za późno, tylko im później je wprowadzimy, tym mniej pomogą…

W błyskawicznym tempie koronawirus, zamknął ludzi w domach, zablokował transport i turystykę oraz spowolnił  gospodarki krajowe i przemysł. I paradoksalnie pokazał też, że natura bez nas miewa się całkiem dobrze, a wręcz doskonale. Co jakiś czas w mediach pojawiają się doniesienia o tym, że np. do niezmąconych  kanałów Wenecji powraca rodzima flora. Smog nad największymi miastami zmalał kilkukrotnie - tylko w Warszawie pod koniec marca 2020 był sześciokrotnie mniejszy niż rok wcześniej. Ale nie znaczy to, że powinniśmy zniknąć z powierzchni Ziemi. Mamy prawo na niej żyć i się rozwijać, tyle, że nie kosztem innych gatunków.

A Ziemia, jak nigdy dotąd daje nam znać, że z klimatem od dawna dzieje się coś złego. W czerwcu 2018 roku zanotowano wzrost średniej temperatury powietrza w Polsce o blisko 2,5°C (w porównaniu ze średnią wieloletnią), w zachodniej części kraju wzrost średniej temperatury przekroczył ponad 3°C. Zeszły lipiec okazał się najgorętszy w historii globalnych pomiarów temperatur, a  cały rok 2019 był najcieplejszy w historii pomiarów w Polsce. (dane za WWF)

Jak rzadko kiedy wiosną,  Europę trapią teraz nieustające pożary. Spłonęło już co najmniej kilkadziesiąt hektarów lasów i łąk w okolicach Czarnobyla na Ukrainie. Ogień pojawiał się tam co roku, ale nigdy na taką skalę i w każdej chwili może rozszaleć się na nowo. Tylko w Polsce, w ostatnich tygodniach wybucha ponad tysiąc pożarów dziennie, głównie powodu wypalania traw i tragicznej suszy ( to własnie takie, niewinne z pozoru, czynności potrafią niewyobrażalnie zaszkodzić środowisku). Tylko wczoraj (21.04.2020) strażacy interweniowali w naszym kraju 2186 razy, 98 razy w samym Świętokrzyskiem. W płomieniach stanęły dziś bezcenne torfowiska Biebrzy, ogień ogarnął tam już 1,3 ha! Obficie nie padało u nas tak naprawdę od miesięcy… (o trudnej sytuacji hydrologicznej naszego kraju pisaliśmy też  przy okazji Światowego Dnia Wody na stronie projektu RDI2CluB).

Te i inne niepokojące sygnały towarzyszyły nam już od dawna. Stąd okazje takie jak Dzień Ziemi. Pierwszy raz obchodzono go w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych, gdzie już wtedy zauważono, jak bardzo środowisko cierpi na działalności człowieka. W Polsce idea pojawiła się dopiero dwie dekady później, ale wciąż rośnie w siłę. Obchodom towarzyszą zwykle akcje promocyjne (a czasem nawet protestacyjne), wspólne sprzątanie terenów publicznych,  spotkania, wykłady czy zajęcia edukacyjne.

W tym roku, koronawirus zmusił organizacje środowiskowe do działania wyłącznie online. Szereg stron internetowych oferuje poszerzone informacje na temat kondycji środowiska i podrzuca pomysły na ekologiczne inicjatywy w zaciszu własnego domu. Warsztaty on-line “Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu” (www.dzienziemiwmk.pl) przygotowało na przykład Ministerstwo Klimatu i Bank Ochrony Środowiska, przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Prelekcje już trwają.

National Geographic opublikowało  specjalną internetową mapę klimatyczną na 2070 rok, która pokazuje, co nas czeka przez kolejne pół wieku, jeśli planeta będzie podlegała takim zmianom, jak obecnie. (http://mediapl-ngc.natgeotv.com/93646-przyszlosc-zielonej-planety-oczami-ekspertow-obchody-50-rocznicy-dnia-ziemi-z-national-geographic).

Ciekawostki klimatyczne, dotyczące Polski i świata, przygotowało też  WWF. (https://www.wwf.pl/sites/default/files/2020-02/WWF_PIGULKA_KLIMATYCZNA%20_2020.pdf)

Na stronie ekokalendarz.pl rodzice i nauczyciele znajdą cały szereg ciekawych pomysłów na zabawy z dziećmi, uczące szacunku do planety (naturalnie, wybierzcie te do indywidualnego wykonania). https://www.ekokalendarz.pl/pakiet-edukacyjny-na-swiatowy-dzien-ziemi/#more-236

Nieco złagodzone ograniczenia epidemiczne pozwalają też na wyjście do lasu czy na łąkę, oczywiście  pod warunkiem zachowania rozważnego dystansu od innych, a w miejscach publicznych także posiadania maski ochronnej. I ta wymuszona samotność to najlepsza możliwość obcowania z naturą, bez grilla, muzyki i tłumów. Może ten trudny okres będzie dla nas, klimatu, gospodarki, początkiem nowej, lepszej drogi rozwoju w większej zgodzie z naturą.

Wszystkiego najlepszego, Ziemio.

 

Źródła:

http://klimada.mos.gov.pl/zmiany-klimatu-w-polsce/przyszle-zmiany-klimatu/

https://www.wwf.pl/sites/default/files/2020-02/WWF_PIGULKA_KLIMATYCZNA%20_2020.pdf

https://www.straz.gov.pl/panstwowa_straz_pozarna/statystyka

https://polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2491456,Pozar-w-strefie-czarnobylskiej-Kijow-spowity-dymem-swad-pogorzeliska-wyczuwalny-w-mieszkaniach

https://www.radiozet.pl/Podroze/Wlochy.-Zaskakujacy-efekt-kwarantanny.-Wyjatkowo-przejrzyste-kanaly-w-Wenecji

https://smoglab.pl/koronawirus-mniejszy-ruch-i-mniejsze-zanieczyszczenie-w-warszawie-smog-jednak-nie-znika/