RDI2CluB ocaliło 1900 drzew (czyli jak praca zza biurka ratuje świat)

Data opublikowania: 23 kwietnia 2020
praca przez sieć - ekran komputera
praca przez sieć - ekran komputera

Między  20 a 23 kwietnia 2020 r. wspólnie z partnerami projektu RDI2CluB planowaliśmy ostatnie spotkanie, podsumowujące nasze działania. Tym razem uczestnicy z 5 krajów mieli wymieniać spostrzeżenia na Łotwie. Z uwagi na pandemię korowinusa i wprowadzone ograniczenia (w tym zamknięcie granic i ruchu lotniczego), niemożliwe były wizyty w łotewskich firmach, słynących z innowacyjnych rozwiązań w zakresie biogospodarki, jak również międzynarodowe warsztaty, dotyczące bieżących działań projektowych. Ale od czego mamy technologię?

Pomimo tej sytuacji, prace nad warsztatami toczyły się pełną parą, głównie za pośrednictwem internetowej platformy Biobord, stworzonej w ramach projektu. Dzięki temu, zgodnie z założonym planem, 23 kwietnia partnerzy z Finlandii, Norwegii, Łotwy, Polski i Estonii spotkali się by przedstawić postępy w ramach lokalnych pilotaży, platformy Biobord oraz omówić plany współpracy do roku 2025.

Wszystko to on-line, zza własnego biurka, bez tworzenia śladu węglowego, generowanego przez ruch lotniczy. W przypadku tego wydarzenia, byłoby to prawie 9,5 tony CO2. Aby zneutralizować taką ilość tego związku, potrzebowalibyśmy 380 drzew i 5-ciu lat (lub 1900 drzew w ciągu roku)! Było to jednak możliwe dlatego, że mogliśmy bazować na dotychczasowej, bezpośredniej współpracy i spotkaniach.  Mimo ogromnych pozytywów i zalet, jakie niesie praca on-line, nie zawsze da się zastąpić kontakt z dana osobą.

I tak, niespodziewanie, nie tylko częściowo osiągamy nasz cel (warsztaty), ale też wsparliśmy biogospodarkę, co nam – jej entuzjastom, przynosi wielką satysfakcję. Ty tez możesz sprawdzić, czy pomagasz środowisku, gdy zostajesz teraz w domu. Wejdź na jeden z poniższych kalkulatorów CO2, dostępnych w sieci:

 

Galeria zdjęć

praca on-line - ekran komputera
praca przez sieć - kamera komputerowa, tło rozmazane