Z partnerami RDI2CluB o branży owczarskiej

Data opublikowania: 21 września 2020
Spotkanie on-line z udziałem członków projektu RDI2CluB
Spotkanie on-line z udziałem członków projektu RDI2CluB

Owce w biogospodarce? Mogą zdziałać wiele i dla gospodarki i dla środowiska, nie tylko w górach – trzeba tylko nieco zdopingować rozwój tej branży! Do takich wniosków doszliśmy on-line w miniony wtorek z partnerami projektu RDI2CluB oraz zaproszonymi podmiotami, m.in. Zespołem Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Spotkanie miało wspomóc sieciowanie podmiotów powiązanych z branżą owczarską i, mamy nadzieję, dać początek ciekawej, międzynarodowej współpracy w tej dziedzinie. Uczestniczyli w nim partnerzy z Polski, Finlandii i Estonii. Wspólnie doszli do wniosku, iż branża owczarska mierzy się z podobnymi wyzwaniami w każdym z tych krajów, największym z nich jest uczynienie tej branży bardziej opłacalną.

Wśród pomysłów na rozwiązania tych problemów przewijało się opracowanie marki, łączącej promocję baraniny i jagnięciny lub wyroby ze skór i wełny, popularyzowanie tych  produktów podczas wydarzeń krajowych i regionalnych. Rodzi to także potrzebę wzmocnienia współpracy hodowców z lokalnymi władzami instytucjami branży B+R, a jednocześnie otwiera także możliwość dla nowych, ciekawych przedsięwzięć a w tej dziedzinie.

Jako przykład jednego z takich działań przywołano projekt LIFE+  „Ochrona cennych siedlisk przyrodniczych na Ponidziu”, realizowany przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych  w latach 2014-2018. Reindukowane tam owczarstwo znalazło zainteresowanie wśród lokalnych  rolników, dzięki czemu na wzgórzach Ponidzia możemy wciąż zobaczyć pasące się stada owiec.

Więcej informacji na temat hodowli owiec w naszym regionie oraz projektu Life+ w prezentacjach poniżej. Relacja wideo z warsztatów:

Galeria zdjęć

Ekran z owcami
Spotkanie on-line z udziałem członków projektu RDI2CluB
Wydruk prezentacji projektu RDI2CluB
Spotkanie on-line z udziałem członków projektu RDI2CluB
Spotkanie on-line z udziałem członków projektu RDI2CluB
Spotkanie on-line z udziałem członków projektu RDI2CluB ekran prezentacji
Spotkanie on-line z udziałem członków projektu RDI2CluB - ekran bokiem

Załączone pliki: