Aktualności

Uczniowie z Wachocka z wizyta na lekcji ekologii i patriotyzmu
Uczniowie z Wachocka z wizyta na lekcji ekologii i patriotyzmu

W dniu 24.03.2023 r. z uczniami klasy trzeciej i ósmej z Zespołu Placówek Oświatowych im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Wąchocku, spotkali się przedstawiciele urzędu marszałkowskiego na czele z marszałkiem Andrzejem Bętkowskim. Młodzi mieszkańcy regionu poznali odpowiedzi na pytania: co oznacza być patriotą? Jak chronić dziedzictwo historyczne i przyrodnicze naszego regionu? Czy patriotyzm wyraża się także w trosce o przyrodę?

II edycja konferencji pn.: „Razem tworzyMY Ekoświętokrzyskie"
II edycja konferencji pn.: „Razem tworzyMY Ekoświętokrzyskie"

Dnia 9 marca 2023 r., podczas XXIII Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH, odbędzie się II edycja konferencji pn.: „Razem tworzyMY Ekoświętokrzyskie". Motywem przewodnim tego wydarzenia jest gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ), w tym zagadnienia dotyczące innowacji, finansowania, jak również prawa.

Lekcja ekologii i patriotyzmu dla uczniów

Data opublikowania: 2 stycznia 2023
uczniowie na spotkaniu
uczniowie na spotkaniu

Co oznacza być patriotą? Jak chronić dziedzictwo historyczne i przyrodnicze naszego regionu? Czy dbając o przyrodę jesteśmy patriotami? Odpowiedzi na te pytania młodzi mieszkańcy regionu mogli poznać 9 grudnia 2022 r.  podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim, gdzie o szanowaniu naszego dziedzictwa narodowego, historycznego i przyrodniczego opowiedzieli marszałek Andrzej Bętkowski oraz Renata Bilska Z-ca dyrektora Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych - wraz z pracownikami urzędu. 

Wręczenie nagród laureatom konkursu

Data opublikowania: 2 stycznia 2023
laureaci konkursu wraz z komisją
laureaci konkursu wraz z komisją

Trwający od połowy października 2022 r. konkurs fotograficzny ŚWIĘTOKRZYSKIE-NATURAlnie został podsumowany i oficjalnie zakończony podczas spotkania z laureatami konkursu, które odbyło się w dniu 06.12. w siedzibie urzędu marszałkowskiego.

zwycięskie zdjęcie w kategorii do 18 lat
zwycięskie zdjęcie w kategorii do 18 lat

Do konkursu zgłoszono łącznie, w dwóch kategoriach wiekowych, 268 zdjęć nadesłanych przez 108 uczestników – nie tylko mieszkańców województwa świętokrzyskiego - fotografów amatorów.

Komisja konkursowa, podczas oceny prac brała pod uwagę zgodność zgłoszenia z regulaminem konkursu, spełnienie założeń tematycznych konkursu, jakość walorów tematycznych i artystycznych, a także oryginalność, pomysł i wrażenie artystyczne. Punktowana była również jakość zdjęcia umożliwiająca wykorzystanie go w materiałach drukowanych  i elektronicznych. 

obrady komisji konkursowej
obrady komisji konkursowej

W dniu 22 listopada br. odbyło się posiedzenie komisji konkursowej, celem wyłonienia zwycięskich zdjęć w konkursie fotograficznym „ŚWIĘTOKRZYSKIE-NATURAlnie”. Główną ideą konkursu było ukazanie Regionu Świętokrzyskiego jako miejsca bogatego w ciekawe przyrodniczo miejsca, nieskażone działalnością człowieka. Zgłoszenia wpłynęły w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii do 18 roku życia zgłosiły się 84 osoby przesyłając łącznie 209 zdjęć; natomiast w kategorii powyżej 18 roku życia zgłosiły się 24 osoby przesyłając łącznie 59 zdjęć. W sumie do konkursu zgłoszono 268 zdjęć, nadesłanych przez 108 uczestników – nie tylko mieszkańców województwa świętokrzyskiego, fotografów amatorów.

Konkurs fotograficzny "ŚWIĘTOKRZYSKIE-NATURAlnie"

Data opublikowania: 13 października 2022
grafika promująca konkurs
grafika promująca konkurs

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Województwa Świętokrzyskiego oraz osoby z całej Polski do udziału w konkursie fotograficznym pn.  „ŚWIĘTOKRZYSKIE - NATURAlnie”.

15 lipca - Dzień bez Telefonu!

Data opublikowania: 15 lipca 2022
przekreślony telefon na czerwonym tle
przekreślony telefon na czerwonym tle

15 LIPCA – DZIEŃ BEZ TELEFONU KOMÓRKOWEGO. To nieoficjalne święto ma zwrócić uwagę na inne aspekty użytkowania „komórki” poza dzwonieniem, smsowaniem, robieniem zdjęć czy korzystaniem z aplikacji. I wcale nie chodzi tu o wyjście z domu bez telefonu – ale raczej przyjrzenie się problemowi uzależnienia młodzieży tzw. fonoholizm, czy też kwestii wydobycia surowców mineralnych tworzących telefony komórkowe w Afryce, przez tzw. współczesnych niewolników. Problemem staje się także utylizacja sprzętu elektronicznego.

Zwiedzający na stoisku
Zwiedzający na stoisku

O ekologicznych wyzwaniach, zminimalizowaniu negatywnych zjawisk klimatycznych, wspólnych działaniach samorządów i przedsiębiorców rozmawiano na konferencji „Razem Tworzymy EkoŚwiętokrzyskie” organizowanej przez Departament Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach podczas targów Ekotech.